Archiv
Galerie

Eva Sedláčková
15.11.10 po  004.jpg

O činnosti Klubu

Tento spolek vznikl v roce 1999 v Praze (původně jako občanské sdružení). Členskou základnu tvořilo několik členek, zejména z Prahy, které měly společnou zálibu – panenky. Scházely se, vyměňovaly si zkušenosti, sbíraly exponáty a pořádaly krátkodobé výstavy.
K pražským členkám se postupně přidávaly další , a to z dalších míst. Tak se členská základna rozrůstala, až se pohybovala kolem 30 – 35 lidí. Členky jsou rozesety po celé republice, jsou různého věku a v „panenkové“ oblasti se věnují různým činnostem. Jedna sbírá panenky porcelánové, jedna celuloidové, jedna barbíny, jedna šije, druhá plete, jedna tvoří paruky, atd. Výjimku mezi ženami tvoří jeden muž (medvídkář).
Hlavní činností je sbírání panenek a dalších doplňků, které k panenkám neodmyslitelně patří, restaurování, oblékání – to znamená i shánění odpovídajících materiálů (ke staré panence je třeba dobových látek, krajek, knoflíků). Dále pak vytváření zcela nových panenek a medvídků. K této činnosti formou výtvarných dílen se snaží vést i děti. V neposlední řadě členky sledují všechny nové trendy v této oblasti.


Ke sbírání zkušeností využívají členky například Veletrh spotřebního zboží a Veletrh hraček v Praze, ale i Veletrh hraček v německém Norimberku a mezinárodní akci Doll Prague. Velkou zkušeností byla i návštěva zástupkyň Klubu panenek ČR přímo u známého německého výrobce hraček – u firmy Götz, která se výrobou panenek zabývá již od r. 1950. Pravidelně členky odebírají časopis Panenka a sledují nové trendy v této sféře, nakupují literaturu.

Výstav Klub panenky ČR uspořádal již nespočet. Za zmínku  stojí  určitě Praha, pak třeba Lešná, Volary, Teplice, Rokycany, Jindřichův Hradec, Jílové u Prahy, Příbram, Duchcov, Jihlava, Chotěboř, Bílina, Prachatice, Jičín, Český Těšín, Vimperk, Louny, Žatec, Cheb, Třinec, Chrudim,  Hořovice, Český Krumlov, Havířov, a tak by se dalo pokračovat.
Ještě z našeho okolí třeba Kutná Hora, Kačina, Vlašim, Světlá nad Sázavou, Benešov, atd. Zde  je ilustrační foto z výstav panenek a medvídků.

V roce 2007 nabídl Klub panenky ČR výstavu panenek vedení zručské radnice.
Došlo ke vzájemné dohodě a výstava byla instalována v tehdejších výstavních prostorech odboru kultury ve zručském zámku. Půda zámku  byla tehdy ještě strašidelná, prašná a nevyhovující. V té době ale již probíhala 1. etapa rekonstrukce „Zručský zámek ožívá“. Pak následovala 2. etapa rekonstrukce, která se týkala mimo jiného i půdních prostorů. Po dokončení  prací v roce 2010 se hledalo využití půdy a Klub panenky ČR nabídl zřízení stálé expozice.
A stalo se.

Jak už bylo prezentováno, záběr činnosti je bohatý. A tak zde jsou obrázky z dalších výstav, tentokrát dobového oblečení.

Členky Klubu panenky  ČR se zabývají nejen módou dobovou, ale také národopisem. Sbírají kroje,  všechny doplňky k nim a oblečení z různých regionů. Jeden z krojů si dokonce zapůjčila modelka Veronika Jelínková před cestou do Číny, kde měla  reprezentovat ČR.   

Mezi oblíbené výstavy patří výstavy rebornových  miminek, která jsou ve své podstatě umělecká díla, vyžadující velký um, zručnost a trpělivost.
Však  vytváření těchto panenek bylo již několikrát zmiňováno i v televizi (Toulavá kamera, aj.) a zajímají se různé časopisy. V současné době jsou zkrátka  rebornové panenky velkým hitem.      Panenku lze vytvořit nejen podle fantazie, či živého modelu, ale  i podle fotografie  dítěte.  

Ale ne jenom podle fotky dítěte. Panenku také vyrobila předsedkyně Klubu panenky ČR Alena Zemanová  podle známé osobnosti – podle Kamila Střihavky.  A o podobné ztvárnění projevují zájem i další osobnosti.  

Výstavy tvoří Klub panenky ČR i  k nejrůznějším příležitostem. Jednou z takových jsou nejkrásnější svátky v roce – Vánoce.   

Členky Klubu také šijí šatičky a oblečky na panenky nejrůznějších velikostí a druhů, ať už jsou to panenky velké, malé či barbíny. Zkrátka podle přání dokážou ušít oblečení, doplňky i botičky.  

Činnost Klubu je opravdu bohatá. Neomezuje se pouze na panenky, ale na vše co patří k dětství. To jsou hračky a hlavně pohádky, v nichž vystupují nejrůznější postavičky. A třeba tančí víly, a tak byl při Klubu panenky ČR vytvořen taneční soubor. Svými vystoupeními obohacuje kulturní akce v regionu.
Děvčata vystupovala např. na Bambiriádě v Praze, a ta nejšikovnější  – Klárka Rubarzová tančila dokonce na známé „Křižíkově fontáně“.  

Svými vystoupeními taneční soubor  Wild Rose obohacuje nejen veřejné kulturní akce, ale zúčastňuje se i soutěží v oblasti irských tanců – např. Taneční pohár Ledči n. S. nebo na akci Keltský večer v Týnci n. S.
Co stojí za zmínku je i to, že se účastní akcí charitativních – zde je foto z vystoupení v Domově pro seniory Centrin Zruč nad Sázavou. 

Tím výčet charitativních akcí Klubu panenky ČR zdaleka nekončí. Klub se připojil k akci „Panenky pomáhají“, kterou vyhlásila mezinárodní organizace UNICEF-sekce pro Českou republiku. 1 ušitá panenka pro UNICEF = 600 Kč = očkovací vakcíny pro 1 dítě v rozvojové zemi. V roce 2016 odevzdal Klub panenky ČR 300 panenek. Představuje to částku 180.000 Kč! Do šití Klub zapojil i vězeňkyně ze Světlé n. S.,  a byly velmi pilné, vždyť některé mají také děti a vědí, že je třeba je chránit 

Ona je všeobecně spolupráce velmi důležitá, a tak jednou z těch dalších zajímavých je třeba spolupráce se zahradnickou firmou Starkl.
Firma nám vyzdobila na jednu z akcí zručský zámek, Klub panenky ČR naopak zapůjčil exponáty firmě Starkl na vánoční propagaci. 

Pro taneční účely byla navázána spolupráce s hudební skupinou Coventina ze Světlé nad Sázavou. Hrají  irskou a keltskou hudbu. Vystupují společně – taneční skupina Klubu panenky ČR Wild Rose Zruč nad Sázavou a hudební skupina Coventina Světlá nad Sázavou.   

Navázána byla spolupráce se zámkem Horní Libchava u České Lípy. Majitelem zámku je cestovatel a dobrodruh Oldřich Kilián, který projel spoustu zemí světa.
Spolupráce spočívá v tom, že Klub panenky ČR zámek Horní Libchava propaguje, pan Kilián daroval  Klubu ručně šité panenky od jihoamerického indiánského kmene Kečua (Peru).
Zajímavostí je, že zámek Horní Libchava nějaký čas vlastnil československý novinář, podnikatel a politik Josef Vraný (1874-1937), předek Aleny Zemanové, předsedkyně Klubu. U kostela v Horní Libchavě má Josef Vraný  hrobku.

Další spolupráci navázal Klub panenky ČR s manželskou dvojicí Alena a Jiří Balýovi s jejich expozicí Babiččiny kočárky. Spolupráce spočívala v tom, že Balýovi zapůjčili kočárky, Klub panenky ČR zase do nich panenky.  V současné době se spolupráce posunula natolik, že jsou pořádány i společné akce.   

Objekt  bývalé Občanské záložny ve Vlašimi koupil podnikatel p. Milan Bisek.Náhoda tomu chtěla, že se setkal  se   zástupkyněmi Klubu  panenky  ČR  a vznikla spolupráce.Milan Bisek poskytuje prostory pro výstavy a Klub panenky ČR zapůjčuje exponáty.Takto zde proběhlo již několik společných a úspěšných výstav.

Galerie Vlašim

Galerie Vlašim

Dlouhodobější spolupráce již funguje s Hradem Ledeč n. S.,s.r.o. Zde Klub panenky ČR instaloval několik výstav. Velký úspěch měla výstava medvídků, a bylo dohodnuto, že tato výstava bude prodloužena a ještě postupně doplňována. 

Leave a Reply