Archiv
Galerie

Pavla Dobíšková
IMGA0058.JPG

Archive for the ‘Zpravodaj’ Category

Společná propagace

Pohádkové putování s panenkou hraběnky Emmy.

V roce 2016 se v Klubu panenky ČR  zrodil nápad uspořádat prázdninovou hru pro celé rodiny a zapojit do tohoto projektu okolní turisticky zajímavá místa.A tak byla oslovena tato místa a instalovány tyto výstavy:• Zruč nad Sázavou – pohádky • Ledeč nad Sázavou – medvídci • Světlá nad Sázavou – pokojíčky • Trhový Štěpánov – barbíny • Vlašim – miminka •Podle výsledku se na všech místech zvýšila návštěvnost a všechna místa, kromě Světlé n. S., projevila zájem ve hře pokračovat.  

Prázdninová hra Pohádkové putování s panenkou hraběnky Emmy začínala v Království panenek ve Zruči n. S. Zde  panenky představovaly pohádkové postavičky. A každé  z míst mělo svou pohádku tak, jak Emma postupně po místech cestovala. Konkrétně ve Zruči byla pohádka namluvena na CD a byla pouštěna při prohlídkách, jinak všechna ostatní místa ji měla v písemné formě. Zde je pohled do zručské expozice, i v pohádce totiž figurovala mořská panna. 

Pohádkové putování s panenkou hraběnky Emmy
Mapa míst, kde hra probíhala.
Zruč n.S. – Ledeč n. S. – Světlá n. S. – Trhový Štěpánov – Vlašim. 

Patronkou celé hry „Pohádkové putování s panenkou hraběnky Emmy“ v roce 2016 se stala herečka a zpěvačka Bára Štěpánová. Na fotografii je celý realizační tým, právě s patronkou Bárou.  

Hraběnka Emma se stala  skutečně takovou  neodmyslitelnou součástí akcí Klubu panenky ČR.  Vystupovala již na několika akcích, setkávala se s dětmi, povídala si s nimi a nechávala se s nimi fotografovat.

Klub panenky ČR již několik let spolupracuje také s výstavištěm v Lysé nad Labem, konkrétně s hlavním designérem květinových výstav panem Ing. Vlastimilem Šindelářem, který je také stálým spolupracovníkem televizního Receptáře. Klub panenky dotváří jeho květinová aranžmá.   

Dokonce jsme v Lysé nad Labem dostali příležitost moderovat doprovodný program.
K tomu jsme si přizvali kostýmovanou mladou posilu Elišku a známou  ilustrátorku hlavně dětských knížek Inku Delevovou.   

A také je prezentována práce Klubu panenky ČR formou stánků. Vždy a všude se těší velkému zájmu návštěvníků. Obě fota jsou právě z Lysé nad Labem.  

Zároveň Klub panenky ČR svým vystupováním dělá propagaci  města Zruč nad Sázavou. 

Při svých aktivitách se členky Klubu panenky setkávají s mnoha zajímavými lidmi.Na obrázku s Jiřinou Bohdalovou, Ondřejem Suchým a Jiřím Krytinářem. 

Klub panenky ČR pořádá spoustu  akcí pro děti i dospělé. Jako příklad jsou třeba kostýmované prohlídky zámku ve Zruči nad Sázavou a  samozřejmě Království panenek, kde  už dokáže provést už i nejmladší z „panenkovských“ průvodkyň – Eliška. 

Kostýmovanou prohlídku uskutečnil Klub panenky ČR i v zámeckém parku, kde je také spousta zajímavých míst.  

Taneční soubor Klubu panenky ČR vedený Alenou Zemanovou si zatančil v prostorách zručského zámku, a nejen tam. 

V nově otevřeném Spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou uspořádal Klub panenky ČR akci nazvanou „Roztančené jaro“, kde velký úspěch sklidila Klárka Rubarzová. 

Již několikátý rok pořádá Klub panenky ČR  akci – „Škoda lásky“ na oslavu květnových svátků. Akce se koná na nádvoří zručského zámku. 

Protože panenky patří k dětství, je nejvíce akcí pořádáno právě pro děti. Třeba „čarodějnice“ nebo akce  v době školních prázdnin.  

A takovým pohlazením na závěr roku bývá již tradiční koncert, kterým ve Zruči nad Sázavou zahajuje své celorepublikové turné Richard Pachman a sopranistka Dita Hořínková. Klub panenky ČR již několik let udržuje přátelství s oběma jmenovanými. Jejich koncerty vždy uvádí nějakým místním vyprávěním, a třeba právě o hraběnce Emmě a nebo jiné zručské osobnosti.   

Tak to bylo v kostce něco z činnosti Klubu panenky ČR, z jeho historie. Jak vznikl, jak se dostal do Zruče nad Sázavou a co všechno dělá. A že to dělá dobře, o tom svědčí stálá expozice Království panenek, která je rok od roku více navštěvovaná, lidé se sem rádi vracejí, najdou se takoví, kteří sem přijíždějí poněkolikáté a přivážejí s sebou další rodinné příslušníky. Přijíždějí školní výlety i skupiny důchodců, kteří si rádi zavzpomínají na dětství.
O úspěšnosti svědčí i filmové natáčení dokumentů, články v mnoha časopisech o panenkách i jejich tvůrkyních, což lze kdykoliv dokumentovat.
Známá je „nemocnice“ pro panenky Aleny Zemanové na zručském zámku nebo „medvědí sanatorium“ na Šumavě u Romany Mathausové. Dobrou duší Klubu panenky ČR je také Anička Čermáková  z Benešova a její manžel Vašek, který leccos opraví, třeba u skříňky či kočárku.
Dobrou práci odvádějí i další členky Klubu panenky ČR, které po republice prezentují spolek svými výstavami a doplňují svými exponáty stálou výstavu ve Zruči nad Sázavou.
A vše by nešlo bez obětavých průvodkyň v Království panenek na zručském zámku.

Klub panenky ČR se snaží o co největší návštěvnost, a veškerý zisk předává do pokladny města. A vedení města zase každoročně spolku poskytne nějakou tu dotaci na činnost.

Začal se psát rok 2017 a Klub panenek ČR vystupuje s novou prázdninovou hrou nazvanou „Šaty jako z pohádky“, do které  přizval další turisticky atraktivní místa v regionu i mimo něj.

•Zruč nad Sázavou – Šaty jako z pohádky

•Ledeč nad Sázavou – Méďa, medvěd, medvídek

•Rataje nad Sázavou – Babiččiny kočárky

•Babiččiny kočárky Uhlířské Janovice

•Trhový Štěpánov – Móda 1. republiky

•Stránov – Expozice starých hraček

a mimo hru ještě zámek v Horní Libchavě.

Jak se hra vydaří, to ukáže čas. Jisté je, že oficiální představení  hry je v sobotu 20. května v Ratajích nad Sázavou, otevření všech expozic pak odstartuje 27. května. Závěr bude na Pohádkovém plese ve Zruči nad Sázavou 16. září 2017. A pokud by se někdo během prázdnin nudil, může si přijít do Království panenek ČR ve zručském zámku ušít „knoflíčkovou panenku“ nebo vyzvednout střih na panenku pro UNICEF.

A velkým dnem se pro Klub panenky ČR  stal 2. květen 2017, kdy byl se svojí činností zařazen mezi regionální produkty Kutnohorska v oblasti cestovního ruchu s právem užívat tohoto loga.  

O činnosti Klubu

Tento spolek vznikl v roce 1999 v Praze (původně jako občanské sdružení). Členskou základnu tvořilo několik členek, zejména z Prahy, které měly společnou zálibu – panenky. Scházely se, vyměňovaly si zkušenosti, sbíraly exponáty a pořádaly krátkodobé výstavy.
K pražským členkám se postupně přidávaly další , a to z dalších míst. Tak se členská základna rozrůstala, až se pohybovala kolem 30 – 35 lidí. Členky jsou rozesety po celé republice, jsou různého věku a v „panenkové“ oblasti se věnují různým činnostem. Jedna sbírá panenky porcelánové, jedna celuloidové, jedna barbíny, jedna šije, druhá plete, jedna tvoří paruky, atd. Výjimku mezi ženami tvoří jeden muž (medvídkář).
Hlavní činností je sbírání panenek a dalších doplňků, které k panenkám neodmyslitelně patří, restaurování, oblékání – to znamená i shánění odpovídajících materiálů (ke staré panence je třeba dobových látek, krajek, knoflíků). Dále pak vytváření zcela nových panenek a medvídků. K této činnosti formou výtvarných dílen se snaží vést i děti. V neposlední řadě členky sledují všechny nové trendy v této oblasti.


Ke sbírání zkušeností využívají členky například Veletrh spotřebního zboží a Veletrh hraček v Praze, ale i Veletrh hraček v německém Norimberku a mezinárodní akci Doll Prague. Velkou zkušeností byla i návštěva zástupkyň Klubu panenek ČR přímo u známého německého výrobce hraček – u firmy Götz, která se výrobou panenek zabývá již od r. 1950. Pravidelně členky odebírají časopis Panenka a sledují nové trendy v této sféře, nakupují literaturu.

Výstav Klub panenky ČR uspořádal již nespočet. Za zmínku  stojí  určitě Praha, pak třeba Lešná, Volary, Teplice, Rokycany, Jindřichův Hradec, Jílové u Prahy, Příbram, Duchcov, Jihlava, Chotěboř, Bílina, Prachatice, Jičín, Český Těšín, Vimperk, Louny, Žatec, Cheb, Třinec, Chrudim,  Hořovice, Český Krumlov, Havířov, a tak by se dalo pokračovat.
Ještě z našeho okolí třeba Kutná Hora, Kačina, Vlašim, Světlá nad Sázavou, Benešov, atd. Zde  je ilustrační foto z výstav panenek a medvídků.

V roce 2007 nabídl Klub panenky ČR výstavu panenek vedení zručské radnice.
Došlo ke vzájemné dohodě a výstava byla instalována v tehdejších výstavních prostorech odboru kultury ve zručském zámku. Půda zámku  byla tehdy ještě strašidelná, prašná a nevyhovující. V té době ale již probíhala 1. etapa rekonstrukce „Zručský zámek ožívá“. Pak následovala 2. etapa rekonstrukce, která se týkala mimo jiného i půdních prostorů. Po dokončení  prací v roce 2010 se hledalo využití půdy a Klub panenky ČR nabídl zřízení stálé expozice.
A stalo se.

Jak už bylo prezentováno, záběr činnosti je bohatý. A tak zde jsou obrázky z dalších výstav, tentokrát dobového oblečení.

Členky Klubu panenky  ČR se zabývají nejen módou dobovou, ale také národopisem. Sbírají kroje,  všechny doplňky k nim a oblečení z různých regionů. Jeden z krojů si dokonce zapůjčila modelka Veronika Jelínková před cestou do Číny, kde měla  reprezentovat ČR.   

Mezi oblíbené výstavy patří výstavy rebornových  miminek, která jsou ve své podstatě umělecká díla, vyžadující velký um, zručnost a trpělivost.
Však  vytváření těchto panenek bylo již několikrát zmiňováno i v televizi (Toulavá kamera, aj.) a zajímají se různé časopisy. V současné době jsou zkrátka  rebornové panenky velkým hitem.      Panenku lze vytvořit nejen podle fantazie, či živého modelu, ale  i podle fotografie  dítěte.  

Ale ne jenom podle fotky dítěte. Panenku také vyrobila předsedkyně Klubu panenky ČR Alena Zemanová  podle známé osobnosti – podle Kamila Střihavky.  A o podobné ztvárnění projevují zájem i další osobnosti.  

Výstavy tvoří Klub panenky ČR i  k nejrůznějším příležitostem. Jednou z takových jsou nejkrásnější svátky v roce – Vánoce.   

Členky Klubu také šijí šatičky a oblečky na panenky nejrůznějších velikostí a druhů, ať už jsou to panenky velké, malé či barbíny. Zkrátka podle přání dokážou ušít oblečení, doplňky i botičky.  

Činnost Klubu je opravdu bohatá. Neomezuje se pouze na panenky, ale na vše co patří k dětství. To jsou hračky a hlavně pohádky, v nichž vystupují nejrůznější postavičky. A třeba tančí víly, a tak byl při Klubu panenky ČR vytvořen taneční soubor. Svými vystoupeními obohacuje kulturní akce v regionu.
Děvčata vystupovala např. na Bambiriádě v Praze, a ta nejšikovnější  – Klárka Rubarzová tančila dokonce na známé „Křižíkově fontáně“.  

Svými vystoupeními taneční soubor  Wild Rose obohacuje nejen veřejné kulturní akce, ale zúčastňuje se i soutěží v oblasti irských tanců – např. Taneční pohár Ledči n. S. nebo na akci Keltský večer v Týnci n. S.
Co stojí za zmínku je i to, že se účastní akcí charitativních – zde je foto z vystoupení v Domově pro seniory Centrin Zruč nad Sázavou. 

Tím výčet charitativních akcí Klubu panenky ČR zdaleka nekončí. Klub se připojil k akci „Panenky pomáhají“, kterou vyhlásila mezinárodní organizace UNICEF-sekce pro Českou republiku. 1 ušitá panenka pro UNICEF = 600 Kč = očkovací vakcíny pro 1 dítě v rozvojové zemi. V roce 2016 odevzdal Klub panenky ČR 300 panenek. Představuje to částku 180.000 Kč! Do šití Klub zapojil i vězeňkyně ze Světlé n. S.,  a byly velmi pilné, vždyť některé mají také děti a vědí, že je třeba je chránit 

Ona je všeobecně spolupráce velmi důležitá, a tak jednou z těch dalších zajímavých je třeba spolupráce se zahradnickou firmou Starkl.
Firma nám vyzdobila na jednu z akcí zručský zámek, Klub panenky ČR naopak zapůjčil exponáty firmě Starkl na vánoční propagaci. 

Pro taneční účely byla navázána spolupráce s hudební skupinou Coventina ze Světlé nad Sázavou. Hrají  irskou a keltskou hudbu. Vystupují společně – taneční skupina Klubu panenky ČR Wild Rose Zruč nad Sázavou a hudební skupina Coventina Světlá nad Sázavou.   

Navázána byla spolupráce se zámkem Horní Libchava u České Lípy. Majitelem zámku je cestovatel a dobrodruh Oldřich Kilián, který projel spoustu zemí světa.
Spolupráce spočívá v tom, že Klub panenky ČR zámek Horní Libchava propaguje, pan Kilián daroval  Klubu ručně šité panenky od jihoamerického indiánského kmene Kečua (Peru).
Zajímavostí je, že zámek Horní Libchava nějaký čas vlastnil československý novinář, podnikatel a politik Josef Vraný (1874-1937), předek Aleny Zemanové, předsedkyně Klubu. U kostela v Horní Libchavě má Josef Vraný  hrobku.

Další spolupráci navázal Klub panenky ČR s manželskou dvojicí Alena a Jiří Balýovi s jejich expozicí Babiččiny kočárky. Spolupráce spočívala v tom, že Balýovi zapůjčili kočárky, Klub panenky ČR zase do nich panenky.  V současné době se spolupráce posunula natolik, že jsou pořádány i společné akce.   

Objekt  bývalé Občanské záložny ve Vlašimi koupil podnikatel p. Milan Bisek.Náhoda tomu chtěla, že se setkal  se   zástupkyněmi Klubu  panenky  ČR  a vznikla spolupráce.Milan Bisek poskytuje prostory pro výstavy a Klub panenky ČR zapůjčuje exponáty.Takto zde proběhlo již několik společných a úspěšných výstav.

Galerie Vlašim

Galerie Vlašim

Dlouhodobější spolupráce již funguje s Hradem Ledeč n. S.,s.r.o. Zde Klub panenky ČR instaloval několik výstav. Velký úspěch měla výstava medvídků, a bylo dohodnuto, že tato výstava bude prodloužena a ještě postupně doplňována. 

Prezidentka klubu pani Alena Zemanová zve a informuje

Dovoluje  si  srdečně pozvat členy klubu i veřejnost na „Klubové setkání, které se uskuteční  ve dnech 15.9.-16.9.2012 v prostorách zámecké půdy  v Království panenek na zámku ve Zruči nad Sázavou.

Akce nese  název

Setkání s pohádkou

Hostem setkání je ilustrátorka a malířka INNKA DELÉVOVÁ, která na výstavě představí své pohádkové ilustrace a  bude mít autogramiádu.

Další výstavou je výstava kostýmů na panenkách paní  MUDRÁKOVÉ.

Setkáte se s ruční prací členek klubu, vyměníte si s nimi nápady, seznámíte se s plánem akcí, které připravuje klub nejen do konce roku, ale také na rok 2013.

Na zámku ve Zruči je nově instalovaná výstava nazvaná „Dámská návštěva na zámku“, do které své kostýmy  (oděvy a doplňky a dobovou  dekoraci z let 1900-1940) zapůjčil klub Panenky ČR.

Při této příležitosti si dovoluje  pozvat dámy s doprovodem předseda Klubu Rodáků a přátel města Zruče nad Sázavou, pan Jan Adrián, na malou zámeckou recepci dne 15.9.2012 od 19,00 hodin.

Pozn.: Noclehy si můžete rezervovat v kempu „V Rákosí“ nebo v penziónu  „Pod Zámkem“

 

Zpravodaj

Víkendy v Království panenek –

Kdo má zájem předvádět svoji práci,  na zámku ve Zruči nad Sázavou  v našem „Království panenek“ má možnost využít  vždy sobotu a neděli až do 15. září 2012.

Zájemci se mohou hlásit u prezidentky pani Aleny Zemanové na telefonním čísle  603 810 8999.

Panenkový víkend u Českého Krumlova

Klub plánuje na podzim letošního roku akci nazvanou „Panenkový víkend u Českého Krumlova“ se zájezdem do muzea panenek v Rakousku.

Zájemci hlaste se pani prezidentce Aleně Zemanové na telefonním čísle  603 810 899.

Kde nás najdete

Medvědi Romany Mathausové – Infocentrum Šumava telefon 731 456 411

Výstava panenek na zámku ve Zruči nad Sázavou – prezidentka klubu Alena Zemanová telefon 603 810 899

Miniatury Martiny Fritscherové – stránky www.doplnky-pro-panenky-a-sberatele.cz

Klub panenky ČR se zúčastní  následujících akcí :

Říjen – Veletrh hraček Praha

Prosinec – Vánoční trhy Lysá nad Labem a Vánoční trhy Praha

Zpravodaj 1/2011

Vážené dámy a pánové,

utekl nám rychle začátek nového roku 2011 a máme tu únor! Žádné lenošení! Loni jsme otevřeli stálou expozici na zámku ve Zruči nad Sázavou a několik krásných výstav pro potěšení, od panenek miminek po panenky v  ručně vypracovaných krojích i dobových oblečení.

Informace :

- naše členská základna čítá 30 členů zcelé ČR

- poplatek za vstup do klubu je 500,- Kč a další roční poplatek činí 100,- Kč

http://www.klubpanenkycr.cz jsou naše klubové stránky vedené od roku 2010

Velmi důležité upozornění :

Termín I.FESTIVALU MEDVÍDKŮ A PANENEK V KRÁLOVSTVÍ PANENEK ve Zruči nad Sázavou je z vážných technických důvodů přesunut na 4. a 5.června 2011!!!

Připravovaný program představuje :

- setkání členů klubu a hostů s veřejností

- jak se dělá „ reborn“ miminko

- panenky z papírmaše

- výstavy medvídků Evy Šímové

¨- jak se dělá medvídek

- doplňovat budou ukázky výroby šperků, keramiky, nábytečku pro panenky, ubrousková technika a další řemesla

-připravena bude vernisáž obrazů s koncertem Richarda Pachmana

- noční prohlídky zámku

Všem, kdo přijedou, nabízíme možnost přespání za 28O,- Kč/noc – dejte včas vědet – zajistíme

Nezapomeňte také na schůzku v Praze (IKEA- restaurace,Černý Most) dne 8.března 2011 od 13,00 hodin.

Zpracovala Alena  Zemanová, která podá bližší informace na tel.čísle 603 810 899

Zpravodaj 01/2010

KLUB PANENKY ČR

Zámek 1,286 22 Zruč nad Sázavou

mobil : 603810899

email : kultura@mesto-zruc.cz

V sobotu dne 26.6.2010 otevíráme stálou expozici na zámku ve Zruči nad Sázavou.

Vážené dámy a pánové, Read the rest of this entry »